KS Czarni Gorzyce - strona nieoficjalna

• Witamy na oficjalnej stronie KS Czarni Gorzyce
  • Wyniki ostatniej kolejki:
  • LKS Bełk - Spójnia Landek 0:3
  • LKS Czaniec - LKS Bestwina 4:2
  • Piast II Gliwice - Orzeł Łękawica 4:1
  • Drzewiarz Jasienica - Podbeskidzie II Bielsko - Biała 0:0
  • ROW Rybnik - KS Kuźnia Ustroń 2:2
  • Czarni - Góral Żywiec - KS Czarni Gorzyce 2:3
  • LKS Unia Turza Śląska - GKS II Tychy 0:3
  • Unia Książenice - MRKS Czechowice - Dziedzice 0:5

KLUB SPORTOWY "CZARNI" GORZYCE

Rok założenia: 1924r.
Barwy: czarno-zielono-czerwono-białe
Adres: ul. Bogumińska 1, 44-350 Gorzyce

STADION:
pojemność:
1.500 miejsc (500 siedzących)
oświetlenie: 600 lx
wymiary: 94 m x 64 m

Historia

Działalność statutowa obecnego Klubu Sportowego "Czarni" Gorzyce zawiązana została w 1924 roku. Jednymi z założycieli Klubu byli wówczas między innymi Rajmund Adamczyk oraz Karol Reinert. W okresie międzywojennym "Czarni" występowali w zasadzie w niższych klasach rozgrywkowych a zwłaszcza w tzw. Lidze - B. Z końcem lat trzydziestych na krótki okres czasu doszło do połączenia naszej drużyny z drużyna występującą na obiekcie Kolonii Fryderyk, wówczas kierowali Panowie Józef Szynol oraz Z. Klimsza.

W sezonie 1938/1939 drużyna "Czarnych" Gorzyc, której prezesem był Walter Wolf awansowała do Klasy - A. Z uwagi na rozpoczęte działania wojenne rozgrywek nie zakończono. W tym czasie mecze piłkarskie rozgrywane były już właśnie na obecnym terenie, którego właścicielem był Albert Parma, a który to udostępnił ten teren Klubowi.

W 1946 roku, przystąpiono do reaktywowania rozgrywek, a tym samym do rozwiązania organizacji klubowej. Pierwszym prezesem Klubu w tym czasie został Henryk Warzeszka. Przez następne dwadzieścia lat włodarzami Klubu byli m. in. Edward Jona, Karol Parma, Józef Zichlarz, Stanisław Janeta, Henryk Ganita, Antoni Adamczyk i Fidelis Pukowiec. Do 1955 roku, mecze piłkarskie rozgrywane były na boisku znajdującym się przy ulicy Kościelnej (Sowada-Jezusek). Od tego zaś czasu, aż do chwili obecnej (z przerwą na remont - Zabełków - Czyżowice - Olza) zawody rozgrywane są już na obecnym obiekcie.

Od 1957 roku do 1977 roku, poza małymi wyjątkami (degradacja do Klasy - B) drużyna występowała w rozgrywkach o mistrzostwo Klasy - A. W sezonie 1977/1978 "Czarni" po raz pierwszy awansowali do Klasy - "Terenowej" gdzie występowali przez dwa sezony. Do 1989 roku, ponownie występowali w Klasie - A. W tym też roku, po zdobyciu mistrzostwa w tejże klasie rozgrywkowej znów awansowali do Klasy - "Terenowej". W 1990 roku, po zajęciu II miejsca w tej klasie rozgrywkowej Gorzyce awansowały do Klasy Okręgowej, w której to występowali do sezonu 2012/2013 włącznie. W tym właśnie sezonie zajęli 15, przedostatnie miejsce - co równało się ze spadkiem drużyny do raciborskiej Klasy A. Przypomnieć należy, że w ostatnich czterdziestu latach włodarzami Klubu byli m. in. Józef Warzeszka, Jan Jordan, Zdzisław Domański, Zbigniew Grześ, Bogusław Konieczny i Kazimierz Grzywacz, który kierował Klubem w latach 1993-1994. Następnie do 2013 roku funkcję Prezesa piastował Tomasz Lamczyk. W lipcu 2013 roku na zebraniu członków klubu na stanowisko Prezesa wybrano Mariana Szulika, który funkcję pełnił aż do sierpnia 2014 roku. Jego następcą został Daniel Durka, który po 4 latach zrezygnował z funkcji Prezesa. W 2018 roku, po pięciu latach gry w raciborskiej A klasie, Czarni wrócili do Ligi Okręgowej.

Jesteśmy małym Klubem pod względem organizacyjnym, co jednak nie przeszkodziło uzyskać sukcesów, które przynoszą nam satysfakcję. Stanisław Zuzok znalazł się w szerokiej kadrze piłkarzy Kazimierza Górskiego, której zawodnicy odnosili później wielkie sukcesy. Epizod w piłkarskiej ówczesnej pierwszej lidze zaliczył w barwach Śląska Wrocław Tadeusz Psota. Mariusz Zganiacz (Odra Wodzisław, Korona Kielce, Piast Gliwice, GKS Tychy), który jest wychowankiem Czarnych Gorzyce przez kilka lat występował z powodzeniem na boiskach Ekstraklasy i I Ligi polskiej. Nasi juniorzy młodsi zdobyli v-ce mistrzostwo Śląska ulegając w meczu finałowym tylko drużynie "Polonii" Bytom. W tym samym roku zawodnicy ci zdobyli mistrzostwo Śląska na szczeblu wojewódzkim Ludowych Zespołów Sportowych. Zarówno nasi trampkarze jak i juniorzy zdobywali pierwsze miejsca na szczeblu rozgrywek piłkarskich prowadzonych przez Podokręg Racibórz.

Należy nadmienić, iż oprócz sekcji piłki nożnej od wielu już lat w naszym Klubie istnieje sekcja tenisa stołowego "dowodzona" przez Krystiana Maciończyka, która w przeszłości także uzyskała wiele znamiennych sukcesów. Właśnie z niej wywodził się Damian Ciuberek - zawodnik I ligowego "Górnika Czerwionka" i klubów Bundesligi.

W przeszłości istniała także sekcja motorowa kierowana przez Erwina Koczego, która dodawała kolorystyki organizowanym imprezom na terenie naszej Gminy. Pomimo wielu trudnych momentów Klub Sportowy "Czarni" Gorzyce przetrwał do chwili obecnej.

Treningi seniorów:

pon.

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Spójnia Landek - MRKS Czechowice - Dziedzice
GKS II Tychy - Unia Książenice